K12 Bilişim Hizmetleri...
   
    Milli Eğitim Otomasyon Sistemi "MOS" ( 2 Ay Ücretsiz Kullanmadan Karar Vermeyin)
   
 

    MOS ilçe milli eğitim müdürlüğü ve onlara bağlı resmi ve özel kurumları internet ortamında birbirine bağlayan bir iş ağıdır. İçerisinde bulunan her biri birinden özel işler başarabilen modül program ile kurumlara ve ilçe milli eğitim müdürlüğü personellerine iş yükü olan işlemler kolaylaştırılmış olunur. Kurumlar arası bir birliktelik sağlanır. Zaman kaybı önlenir.

    
KBS çalışma mantığına benzer bir mantık kullanan MOS, tamamen internet üzerinden çalışmakta olup zamandan ve yerden bağımsız, kullanıcının bilgisayarına herhangi bir program kurmaya ihtiyaç duyulmaksızın internet üzerinden çalışır.

      Sistemdeki modüllerin şifreleri, ilçe milli eğitimde görevli personellerie verilir. Sistemde tanımlı her okulun bir kullanıcı adı ver şifresi vardır. Bu sayede kurumlar arası bir birliktelik sağlanır. Zamandan ve kağıttan tasarruf sağlanmış olunur.

Demo Sistem Adresi   : www.k12mos.com

MEM Yönetici Paneli Demo Hesabı Kullanıcı Adı / Şifre     : admin / demo
Kurum Yönetim Paneli Demo Hesabı Kullanıcı Adı / Şifre : 123456 / 123456

   
   
Sistemde Bulunan Modül Programlar
   
Öğretmen Puantaj Hesap ve KBS Transfer Modülü
(Aylık 50.000 Öğretmenin Ek Dersi Hesaplanır Ve KBS Sistemine Aktarılır.

       Öğretmen puantaj modülü ile öğretmenlerin aylık puantajları hafta bütünlüğü esaslarına göre hesaplanıp KBS transfer dosyası ile bir kaç saniye içinde KBS'ye yüklenebilmektedir.

     Piyasa değeri en az 300 TL olan bu program sistem içerisinde tüm kurumların kullanımına sunulmuştur. Öğretmenlerin sevk rapor izin durumları haftalık ders saatlerine göre aylık ne kadar ek ders ve planlama saati, kurs, egzersiz, sınav görev gibi ek ders ücretleri dikkate alınarak aylık toplam saat hesaplanıp kolayca KBS te transfer edilebilmektedir.

     Ayrıca programın rapor çıktıları yıl sonun da ciltlenerek yıllık öğretmen devam takip defteri oluşturulabilmektedir. KBS'de bazen bir kurum girişlerini yapmadığı için ek dersleriniz bekler. KBS transfer özelliği sayesinde kurumlar kolayca giriş yaptıkları için ek dersleriniz gecikmeyecektir.

     Yüksek lisanlı öğretmenlerin planlama ve öğrenci kişilik hizmetleri ayrı olarak 110 nolu kod ile aktarılır. Sınav, egzersiz ve diğer ek ders yerine geçen görevler kendi kodları ile aktarılır. Kurumlar arası farklı hesaplamaların önüne geçilir. 2007/19 nou genlege, 2011 yılı 1006 sayılı meb yazısı ve 28.01.2010 tarihli görüş yazıları dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır.
 
   
Sınav Görev Modülü (Şuan Sistemizde Sınav Başına En Az 30.000 Başvuru Alınmaktadır.)
      Sınav Görev Modülü; MTSK, SBS, Açık Lise, Açık İlköğretim, Mesleki Açık Lise vb Sınavların Planlmasında %90 Oradında Zaman ve İş Yükünü Tasarrufu Sağlar.

   Milli Eğitim Müdürlüğü Sınavı Sistem Üzerinden Yayınlar. Kurumlar İmza Sirkülerini Alarak Öğretmenlerine Duyurur. Kurum Daha Sonra İstekli Öğretmelerini Sistem İşler. Sistem Her Öğretmene Başvuru Sırasında Geçmiş Başvuru ve Görev Bilgilerine Göre Puan Verir. Bu Puana Göre Yapılan Otomatik Görev Dağıtımında Adalet Sağlanmış Olur. Daha Sonra Görev Çıkan Öğretmenlere Kurumları Görev Tebliği Yapar. İade Edenlerin Yerine Yedek Listeden Yeni Atama Yapılır. İstenir İse Görev Dağıtımı Sırasında Bu Aşama Atlanabilir Tüm Öğretmenler Görevi Kabul Etmiş Bir Şekilde Dağıtım Yapılabilinir. Tüm Okullar Onay Verdikten Sonra Kaymakamlık Olur Listeleri Alınabilir.

    Daha Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

• Kaymakamlık Olur Listeleri Otomatik Olaral Yazıdırılır.
• Otomatik Görev Dağıtımı Yapar. Öğretmenleri Kendi Okullarına Görev Verir veya Vermez.
• Manuel Görev Atama Yapılabilir. Bu İşlem Milli Eğitim İsteği Doğrultusunda Kapatılabilir.
• Sınav Merkezleri Komsiyon Görevlileri İle Hizmetli Biligileri İşleyebilirler.
• Sınav Sonunda Sınav Merkezleri Öğretmenlerin Göreve Gelip Gelmedikleri İşaretleyebilir.
• Sınav Merkezi Okullar Görevli Öğretmen Listelerini Otomatik Olarak Görebilirler.
• Öğretmenlere Sms İle Sınav Duyurucu Yapılabilir.
• Okul İdareleri, Görev İsteyen Öğretmenler İçin İmza Sirküsünü Otomatik Olarak Alabilir.
• Okulların İçin Öğretmen Görev Tebliğ Listesi Otomatik Olarak Oluşturulur.
• Görev İadesi Yapan Veya Göreve Gelmeyen Öğretmenlere Sistem Tarafından 1 Yıl Ceza Verilir.
• İstenir Bu Cezalar Uzatılabilir Veya Kaldırılabilir.
• Kurumlardan Gelen Toplam Başvuru Sayıları Görülebilir. Başvuru Yapmayan Kurumlar Farkedilebilir.
• Tüm İşlemler Resmiyet İlkesine Göre Planlanmıştır.
 
   
DYS - Kurumsal Evrak Takip Modülü
       Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer bakanlıklarda kullanılan DYS sistemi şuan okullarda bulunmamaktadır. Bu modül ile okullarınız ve diğer kurumlarınız ile evrak takibi yapabileceksiniz. DYS sisteminin okul veya kurum ayağı bu modül sayesinde tamamlanacaktır. Her memur, şef, şube müdürü ve milli eğitim müdürlerini kendi hesaplarında kurumlar ile evrak takibi yapabilir. Yöneticilerin imzaları sistem yüklenir ve istendiğinde üst yazıya eklenir.

    Milli eğitim müdürlüklerindeki okul gözlerine evrak atarak yapılan evrak duyuru ve takip işlemi evrak takip modülü ile online bir şekilde yapılmakta. Bu sayede kağıt israfının önüne geçilmekte, okulların evraklara hızlı bir şekilde ulaşmaları sağlanmaktadır.

    Okulların evrakları okuyup okumadıkları cevap verip vermedikleri, gönderilen evrağın cevapları, cevapta istenen dokümanlar çok kolay bir şekilde okullardan alınabilmektedir. Genel anlamda kurum.net olarak bilinen programın internet tabanlı olarak çalışan versiyonur.

Diğer evrak takip sistemlerine göre avantajları;

* Sistem tamamen web tabanlı çalışır. Dolayısıyla teknik bir arıza olması mümkün değildir.
* Diğer sistemlere göre kurum internetini yavaşlatmaz.
* Evrak gönderilen kurumlar evrağı cevapladığında otomatik olarak gönderen birime geri gider.
* Evrak gönderilirken "Cevap Beklemeli" olarak gönderilir ise evrak kurumların cevap bekleyen kutularında görünür.
* Kurumlar alt yönetici ekleyebilir. Bunlara evrakları havale edebilir. Okuyup okumadıkların görebilir.
* Memur veya şef, şube müdürü veya milli eğitim müdürüne evrak onaya sunabilir.
* İnternet olan her yerde web arayüzü evraklarınız okuyabilirsiniz.
 
   
Ücretli Öğretmen Modülü
       Ücretli öğretmen modülü ile okullarda görevli ücretli, ve emekli öğretmenlerin maaş ve sigorta işlemleri yapılmaktadır. İlçe milli eğitim müdürlüğü dönem açar be okullar puantaj onayını verir, tüm kurumların onayından sonra genel müdürlük bazında toplu ödeme emri ve bordrolar çıkartılır.

     XML transfer dosya ile sgk bildirme işlemi yapılabilir. Kuruş ve damga hataları otomatik düzeltilir. SGK işlemlerini ister kurumlar yapsın ister ilçe milli eğitim müdürlüğü yapsın sistem iki türlü çalışma şekline uygundur.
 
   
İşletme Takip Modülü
       İşletme takip modülü ile kurumlardaki halı saha, otopark, kantin, spor salonu gibi işletmelerin sözleşme sürelerinin takibi, bitiş tarihleri yapılmaktadır.

     Okul aile birliği sözleşmeleri otomatik olarak hazırlanmaktadır. Dekont takibi ve arşivlenmesi yapılmaktadır. Kurumlar il ilçe okul ve arz bedellerine ait dekontları sistem üzerinde milli eğitim müdürlüğüne gönderir.

    Yönetici tarafından onaylanan dekontlar siteme kaydedilir. Bu sayede kurumların paylarının yatırıp yatırmadığının sistemden alınacak raporlar ile takibi yapılabilmektedir
 
   
Öğrenci Burs Modülü
      Online Öğrenci burs modülü ücretli öğretmen modülüne benzer bir mantıkla çalışmaktadırlar. Kurumlar burslu öğrencilerini sisteme kaydederler. Yönetici tarafından dönem açıldıktan sonra, kurumlar burs bordrolarına onay verirler, eğer istenirse mebbis çıktıları sistem üzerinden kurumlar tarafından ilçeye gönderilebilmektedir.

    Tüm kurumlar onay verdikten sonra yönetici tarafından kurum türlerine göre toplu bordrolar çıkarılmaktadır. Kurumlar isterse kendi ödeme emirleri ve bordrolarının çıktılarını alabilmektedirler. İstatistiki olarak burslu öğrenci sayılarına anında ulaşabilinir.
 
   
Elektronik Form Modülü
        Elektronik form ve istatistik modülü ile okullardan istenen istatistiki bilgileri, örnek olarak ödenmemiş fatura bilgileri, gelmeyen öğrenci listeleri, 5510 iş kur tablosu, üniversiteyi kazanan öğrenci bilgileri gibi çok farklı amaçlı formları sistem üzerinde formu oluşturup, okulların bu formu doldurup onaylamalarından sonra sitemden excel dosyası formatında işlenmiş raporları almamızı sağlamaktadır.

     Okullardan form bekleme ile kaybedilen zaman geri kazanılır. Gelen formaların milli eğitimde işlenmesi ile kaybedilen zaman kaybı ortadan kalkar. Gelen formların tekrar bilgisayara kaydedilmesi sırasında oluşabilecek hatalar ortadan kalkar.

     Kağıt tüketimi en aza iner. Excel dosyası olarak alınacak raporlar kurum türlerine göre ayrı ayrı alınarak, farklı istatistikler elde edilebilir.
 
   
Etkinlik ve Yarışma Takip Modülü
       Okulların eğitim öğretim dönemi içindeki etkinlik katılım kayıtları tutulmakta bu sayede bu kayıtlara göre yıl sonunda istatistiki raporlar alınarak, okulların performanslar il ilçe genelinde kaç etkinliğe katıldıkları, başarıları ölçülebilmektedir. Bu sayede okulların kaç gezi, yarışma veya sportif sosyal etkinlik düzenlediği yüzdesel olarak görülebilmektedir.
 
   
e-Okul Uyumlu Online Sınıf Yoklaması Modülü
        Öğretmenler sınıf yoklamalarını fiş yerine akıllı tahta, tablet, notebook ve internete bağlı bir cihaz ile online olarak alabilmekte. Bu sayede yöneticiler okul durumunu anlık olarak takip edebilmektedir.

     Öğretmenler gün sonunda günlük yoklamalarına onay verdikten sonra, kişisel günlük sınıf yoklama fişini yazdırıp okul yönetimi teslim edebilmektedir.

     Ayrıca tüm öğretmenler onay verdikten sonra sınıfları yoklama fişleri yönetici tarafından sistemden alınabilmektedir. Eşitleme robotu günlük yoklama bilgileri e-okul sistemine işlemektedir. Yine e okul sisteminden sınıflar otomatik olarak oluşturulmaktadır.

     İlçe milli eğitim ize tüm okullardaki devamsızlık durumlarını istatistiki bilgileri anlık olarak alabilmektedir.
 
   
Ücretli Öğretmenlik Online Başvuru Modülü
        Online başvuru modülü ile ücretli öğretmenlik başvurularını internet üzerinden alabilirsiniz. Okullar ihtiyacı olan branşlarda sistem üzerinden talep belirtirler. Başvuru yapan adayları otomatik şifreler verilerek başvuru formlarını çıkartmaları sağlanır.

     Başvurular kpss puanı, diploma notu, alan bölüm sertifika bilgilerine göre arayabilir en uygun adayı bulabiliriz. Görüntülenen başvurulardan uygun olanları aday havuzunu göndeririz. Aday havuzuna gönderildikten sonra öğretmenleri okullara atarız.

     Okula atanan öğretmene sistem tarafından otomatik olarak mail ve sms gönderilir. Mail içeriğinde atamasının hangi okula yapıldığı ve göreve başlamak istemesi durumunda gerekli evrakların neler olduğu gönderilir. Bu noktada şunu belirtmek gerekir, bazen görev verilen personeller okulu veya şartların kendisi için uygun olmadığını düşünür ve göreve başlamaz.

     Eğitim öğretim aksar. Kişiye gönderilen mail de 2 iş günü içinde okul idaresi ile görüşüp, şartlar kendisi içinde uygunsa milli eğitim müdürlüğüne başvurmalarını isteriz. Okullarda atama sonrası okula atanan öğretmeni kendi ekranlarında görebilir.

    Gördüğümüz gibi aday bu noktaya kadar milli eğitim müdürlüğüne hiç gelmedi. Göreve başlamak isteyen aday belgelerini hazırlar, milli eğitim müdürlüğüne gelerek belgelerini teslim eder. Bu adayların sistem üzerinden kaymakamlık olurları alınabilir
 
   
SMS Gönderim Modülü
       SMS gönderim modülü ile tüm kurumlarda görevli müdür, müdür baş yardımcısı, müdür yardımcısı ve öğretmenlere sms duyurular gönderebilirsiniz. Gönderim işlemi sırıasındai kurum türlerine filtrelemeler yapabilirsiniz. Excelden listeler oluşturabilirsiniz. Sistem teknolojisi ile taşınan numaralara SMS ler gönderebilir.
 
   
Okul Hizmetli Ücret Modülü
       Modülümüz sayesinde okullar artık hizmet alımı yapmadan kolayca hizmetli çalıştırabilir. Sigorta işlemler xml dosya ile kolayca yapılabilir. Muhtasar beyanname düzenlenebilir. Modül sayesinde hizmet alımına gerek kalmadan kolayca çalışanlarınızın bordro işlemlerini yapabilirsiniz.
 
   
4C / İşkur / İşçi Ücret Modülü (İstanbul İl ve 25 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kullanmaktadır)
       Modülümüz sayesinde 4C’li, İşkur’lu ve Belediyeden geçen işçilerin maaşları sözleşmelerinde belirtilen tazminatlara ve yardımlara göre kolayca hesaplanıp ödeme belgeleri düzenlenebilir. Sigortaları SGK sistemine xml dosya ile kuruş ayarlaması yapılmış bir şekilde kolayca gönderebilirsin.
 
   
Mutemetsel İşlem Modülü
       Modülümüz sayesinde ADSL, Telefon, Su, Doğalgaz ve Elektrik ödemelerinin ödeme emri düzenlenebilir. Öğretmenlerin sene başında alınan ücret onay listesi ve üst yazısı otomatik bir şeklide hazırlanabilir. Terfi farkı bordrosu ve yolluk bordrosu düzenleyebilirsiniz.
 
 
   
Atıl Demirbaş Modülü
       Modülümüz sayesinde okullar artık hizmet alımı yapmadan kolayca hizmetli çalıştırabilir. Sigorta işlemler xml dosya ile kolayca yapılabilir. Muhtasar beyanname düzenlenebilir. Modül sayesinde hizmet alımına gerek kalmadan kolayca çalışanlarınızın bordro işlemlerini yapabilirsiniz.